Jak vybrat vhodné elektrokolo?

Neexistuje žádná specifická skupina uživatelů elektrokol. Elektrokolo mohou využívat osoby všech věkových kategorií, od mladistvých po seniory, lidé se zdravotními problémy až po aktivní sportovce.  

V dnešní době je nabídka elektrokol tak široká, že vybrat si to správné se může na první pohled zdát jako poměrně složitá záležitost. Přeci jen nejde o malou investici a člověk chce mít jistotu, že vybere dobře. Před samotnou koupí by si každý měl položit pár základních otázek, které mu při výběru pomohou. U elektrokol platí dvojnásob, že varianta s nejnižší cenou nemusí být vždy nejlepší. Je dobré si uvědomit, že elektrokolo si nepořizujete na rok nebo dva. Elektrokolo, pokud mu budete dopřávat pravidelný servis, vám vydrží mnoho let.
 
  • Pro koho je elektrokolo určeno?

Od toho pro koho je kolo určeno se odvíjí všechny následné parametry. Pro aktivního sportovce středního věku je vhodná jiná kategorie kol než pro seniory nebo pro jezdce se zhoršeným zdravotním stavem pro které jsou vhodná například elektrokola se sníženým rámem, díky němuž je nástup na kolo jednodušší a pohodlnější.

  • Kde budete s elektrokolem jezdit?

Je rozdíl pokud chcete své elektrokolo využívat na každodenní dojíždění do zaměstnání, na celodenní turisticko-rekreační vyjížďky nebo na jízdu v terénu.

Kategorie elektrokol:

Horská - v dnešní době se nejčastěji nabízejí s koly o průměrech 27,5" a 29". Nelze říci, která kategorie je lepší, je to individuální záležitost a záleží na typu jezdce a stylu jízdy. Výhodou obou těchto průměrů kol je, že se na nich může dobře jezdit jak v terénu tak i po silnicích. Širší pláště zajišťují větší pohodlí a komfortnější jízdu na nezpevněných cestách. Nejčastěji jsou nabízena v kombinaci s výkonnými středovými motory Yamaha a Bosch. http://www.nejelektrokola.cz/horska/  

Krosová - kola určená pro uživatele, kteří tráví 2/3 času na silnicích a zpevněných cestách. Zvládnou i lehčí terén ale jízda v terénu bude na úkor pohodlí a komfortní jízdy. Krosová kola jsou ideálními cestovními koly protože výrobci v této kategorii počítají s možností dovybavení kol nosiči, stojánky, košíky, brašnami a dalším cestovním příslušenstvím. http://www.nejelektrokola.cz/krosova/

Městskátato kategorie kol bývá často vybavena rámem s nízkým nástupem, díky tomu jsou vhodná například pro seniory. U městských elektrokol se nepředpokládá, že by byla používána k celodenním výletům, proto jsou kola konstruována tak aby byla pohodlná a plně vybavená pro městský provoz. http://www.nejelektrokola.cz/mestska/ 

Skládací - specifická kategorie kol, která najdou své využití zejména ve městech jako dopravní prostředek do zaměstnání. Kolo během pár vteřin snadno složíte a naložíte do městské hromadné dopravy nebo si ho odnesete do své kanceláře. http://www.nejelektrokola.cz/skladaci/

  • Jaký typ pohonu?

 

Středový - z hlediska jízdního projevu, dojezdů a výkonu jde o nejlepší variantu. Díky velkým výkonům, které středové pohony nabízejí je jízda plynulejší. Zároveň lépe hospodaří s kapacitou baterií např. s 13Ah baterií jsou dojezdy mezi 80-150km. Další výhodou je umístění motoru, kdy je těžiště ve středu kola což má vliv na lepší ovladatelnost při jízdě. 

V náboji - existují dvě varianty přední a zadní. Přední pohony už se dnes téměř nepoužívají. Zadní varianta je nejpoužívanější, díky svému poměru cena/výkon. Při správné užívání a servisu téměř neomezená životnost. Proti středovým motorům je hlučnější a poskytuje menší výkon.

  • Jak velká kapacita baterie?

Vše záleží na tom jaký dojezd očekáváte. Velikost dojezdu závisí na mnoha proměnných. I maličkost jako například síla protivětru má vliv na celkový dojezd. Je rozdíl jestli na kole jede 90 kilogramový jezdec v Šumavském terénu nebo o třetinu lehčí cyklistka na rovinách v okolí Třeboně. Ze zkušeností víme, že je dobré zvolit baterie v rozmezí 10-13Ah, které jsou ideální jak z hlediska dojezdu tak životnosti.  

Umístěný baterie závisí na rámu kola. U pánských rámů bývají baterie často v rámech. U rámů dámských a univerzálních na nosiči, popřípadě za sedlovou tyčí.

  • Velikost rámu

Výběr rámu je specifická záležitost, která je u každého zákazníka individuální. Mohou být dva zákazníci stejné výšky a přesto bude každý sedlat kolo jiné velikosti. 

Do 165 cm 15"-16"
165-175cm 17"-18"
175-185cm 19"-20"
185-195cm 21"-22"
nad 195cm 23"a více

Nutno dodat, že každý výrobce má svou vlastní geometrii, dvě kola velikosti 19" od různých výrobců nebudou vždy stejná. Pokud si nebudete jistí s výběrem velikosti neváhejte nás kontaktovat bud na email nejelektrokola@gmail.com nebo na číslech +420 608 529 675 nebo +420 774 195 300.  

 

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.